Mezunlarımızdan Mesaj Var...

Küçült Yazı Tipi Büyüt

Osman CİHAN

Diş Hekimliği Fakültesi, 2016 mezunu

İsmim Osman Cihan 2010 yılında girdigim Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden 2016 yılında mezun oldum.Fakulteden aldığım 5 senelik guzel egitim ve bunun yaninda bana kattigi klinik tecrubeyi goz onunde bulundurarak akademik hayatımdaki  uzmanlik egitimimi hayalim olan Ağiz Diş ve Cene Cerrahisi bölümünde ,motivasyomu yuksek tutan , desteklerini her zaman hissettigim ve bilgi birikimi yüksek saygıdeğer hocalarımın destegiyle almaktayım.Bana bu egitim fırsatını sunan ve bu fakülteyi tekrardan secmem de etkisi olan tüm hocalarıma tesekkur ederim. 

 

 ********

Esra ÖZTÜRK

Fen Edebiyat Fakültesi,

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, 2015 mezunu

Eğitim ve öğrenim hayatımın her döneminde en fazla ilgi duyduğum alan Edebiyattı. Bu sevgim her zaman devam etti. Bana çok şey katan, mutlulukla hatırladığım günler, Bülent Ecevit Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ndeki günlerim… 2015 yılında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden fakülte ve bölüm birincisi olarak mezun oldum. Aynı yıl yüksek lisans eğitimime yine Bülent Ecevit Üniversitesi’nde başladım. Şu an Gaziantep Üniversitesi TÖMER’de Türk Dili okutmanı olarak çalışıyorum.

Üniversite hayatımı hem akademik hem de sosyal anlamda çok verimli geçirdim. Bu eğitimim sürecinde Bülent Ecevit Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde her zaman bana yol gösteren çok değerli hocalarım oldu. Benim için çizdikleri her çizgi, söyledikleri her kelime, öğrettikleri her şey için kendilerine minnettarım. Bugün burada özgür bir birey olarak kendi ayaklarım üzerinde durabilmemdeki en büyük katkı onlarındır. Üzerimdeki hiçbir emeği boşa çıkarmadan topluma ve insanlığa faydalı birey olabilmeyi diliyorum.

 

Bülent Ecevit Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu olmanın ayrıcalığını her anlamda yaşıyor ve hayallerimi gerçekleştirmemi sağlayan bu ailenin bir üyesi olduğum için kendimi çok mutlu ve şanslı hissediyorum.

  

  ********

Ayşegül EKEMEN

Tıp Fakültesi, 2016 mezunu

Doğup büyüdüğüm Kocaeli’den üniversite için daha önce hiç bilmediğim bir şehir olan Zonguldak’a geldim. Bülent Ecevit üniversitesi tıp fakültesine, o zamanki adıyla Zonguldak Karaelmas üniversitesine başladığımda 18 yaşındaydım. İlklerimi yaşadığım, en iyi arkadaşlarımı edindiğim, en mutlu olduğum zamanlarımın geçtiği Zonguldak’ta okurken annem ve babam da Kocaeli’den yanıma geldi ve burayı çok sevdikleri için hala burada yaşıyorlar, bırakıp gidemediler. Şimdi ise doktor olma heyecanıyla yıllarca okuduğum tıp fakültesinin ardından asistan doktor olarak yeniden üniversitemde eğitime başlamanın mutluluğunu yaşıyorum. Tıp fakültesinden 2016 yılında mezun olduktan sonra Zonguldak’ın merkez ilçesi olan Kozlu’daki Toplum Sağlığı Merkezi’ne atandım. Yaklaşık 1 yıl orada pratisyen doktor olarak çalıştım. Gerek aile hekimliği yaptım, gerekse ekibimizle birlikte köylere gidip halkın sağlık sorunlarını çözmeye çalıştık. Mesleğimin başında halkı ve sorunlarını daha yakından inceleyebildiğim çok faydalı bir dönem geçirdiğim için kendimi şanslı hissediyorum. Şu anki bölümüm olan halk sağlığı için de çok güzel bir altyapı olduğunu düşünüyorum. Ardından tıpta uzmanlık sınavına girerek çok sevdiğim hocalarımın da bana fakültede sevdirdiği bu bölümü, halk sağlığını kazandım. Bülent Ecevit üniversitesi halk sağlığı anabilim dalındaki asistanlık hayatımın henüz başında, 5. ayındayım. Halk tarafından çok da bilinmeyen bir uzmanlık alanı olan halk sağlığı bölümünün ne denli önemli olduğunu insanlara anlatmayı çok istiyorum.

Halk sağlığı tanımına bakacak olursak; çevre sağlık koşullarını düzelterek, bireylere sağlık bilgisi vererek, bulaşıcı hastalıkları önleyerek, hastalıkların erken tanı ve koruyucu tedavisini sağlayacak erişilebilir sağlık kuruluşları kurarak, toplumsal çalışmaları her bireyin sağlığını sürdürecek bir yaşam düzeyini sağlayacak biçimde geliştirerek hastalıklardan korunmayı, yaşamın uzatılmasını, beden ve ruh sağlığıyla çalışma gücünün arttırılmasını sağlayan bir bilim ve sanattır. Halkın ihtiyaçlarını tespit edip onları çözmeye yönelik gerekli görüşmeleri ve sağlık düzenlemelerini yapan önemli bir alandır. Umuyorum ki yıllar içinde değeri daha da anlaşılacaktır.

Asistan olduğum ve hayatımı bir düzene oturttuğum şu zamanlarda bir doktor olarak hayatımda hiçbir zaman sadece mesleğimin olmasını istemediğim için hobilerime zaman ayırmaya da çalışıyorum. Daha donanımlı olmak adına yabancı dilimi geliştirmeye çalışıyorum.

Bilindiği gibi Zonguldak, kömür madenleriyle ünlü bir şehrimizdir. Bunun yanında yıllar içinde tıp fakültesinin, ardından diş hekimliği, eczacılık gibi fakültelerin eğitim hayatına başlamasıyla üniversite merkezli bir şehir olma yolunda ilerliyor. Fakat sevdiğim bu şehre eleştirel bir gözle de bakmak isterim ki buraya gelen öğrenci ve asistan arkadaşlarım ilk etapta şehirle ilgili hayal kırıklığına uğruyor. Böyle güzel bir denizi ve doğası olan şehrin daha güzel mekanlar ve sosyal imkanlarla taçlandırılmasını çok isterim. Özellikle BEÜ yüzme havuzunun hem üniversitede çalışanlar hem de şehirdeki insanlar için çok güzel bir aktivite alanı olduğunu düşünüyorum. Bunun gibi sosyal olanakların artmasıyla şehrimiz çok daha verimli ve sevilen bir şehir olacaktır.

 

 

  ********

Erdinç BALCI 

Mühendislik Fakültesi,

Makine Mühendisliği Bölümü, 2011 mezunu

 

Merhaba arkadaşlar, benden bu yazıyı yazmamı istendiğinde tek amacım sizi düşündürmektir. Aslında okuduğunuz kitaplarda, öğrendiğiniz formüllerde, ezberlediğiniz kuramlarla aynı cevapları buluyorsunuz ama bu satırların sonunda size bir saniye düşündürebilirsem amacıma ulaşmış olurum.

2011’de Üniversitemizin Makine Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra üniversite zamanında ticarete daha ılımlı bir yapım olduğundan kurumsal bir yapı altında iş arayışına girmedim. Daha çok atölye tarzı, gelişmek isteyen bir firmada işe başlayarak askerlik görevimden sonra 2015 yılında ortağı olduğum Duru Dekoratif A.Ş.’ni kurduk. Bu zamana kadar kısa vadeli hedeflerimize ulaşmış olup, orta ve uzun vadeli hedeflerimiz için çalışmaya devam etmekteyiz.

Üniversite hayatınız boyunca kendinizi devamlı geliştirmek, iş hayatında size çok büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Seminer ve söyleşiler bakış açınızı değiştirmeye yararlı olacaktır. Konuştuğunuz kişileri ikna etmek veya sizle ilgili neler düşündüğünü öğrenmek için beden dilinin temellerine göz atmanız hem iş hayatında hem de sosyal yaşamınızda farkınızı hissettirecektir. Girişimcilik ruhuna sahip arkadaşlarım için ise mümkünse üniversitemizdeki girişimcilik dersini almalarıdır. Bu ders, girişimciliğin temellerini ve “iş planı”nın önemini anlamımızı sağlamıştır.

Teorik bilgileriniz ile pratik bilgilerinizi pekiştirmek için stajlarınıza olabildiğince önem vermelisiniz. Mümkünse staj sonrası devam etmeniz size hem çalışma psikolojisi hem de pratik bilgilerinizi arttıracaktır. Kısa süreli çalışmak, mezun olduğunuzda sizi inanılmaz derecede ön sıralara taşıyacaktır.

Mezun olduktan sonra ne istediğinizi belirlemeniz yol haritası çizmenize yardımcı olacaktır. Kendinizi ne zaman, nerede, nasıl görmek istiyorsanız o yönde ilerlemeye, kendinizi geliştirmeye çalışmalısınız. 

Piyasada öncelik, artık dürüst insanlarla çalışmaktır. Hüsrana uğramamak için iş görüşmelerinde beklentileri yükseltmemeniz, kendinizi olduğunuz gibi kabul ettirmeniz iş yaşamında kolaylık sağlayacaktır. Kendinize güvenmeniz ve iş yaşamında fedakâr olmaktan kaçınmamanız başarıyı getirecektir. Başarılı olmak için ise çalıştığınız kurumu ve yaptığınız işi sevmelisiniz. Başarının tadına varırsanız asla ondan vazgeçemezsiniz.

Şu ana kadar yaptıklarınız ve yapmadıklarınız gelecekte karşınıza çıkacaktır. Kendinizi geliştirmekten ısrarcı davranmalısınız. Kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinizi belirmemeyi unutmayınız. Şu anda bu seviyede iseniz yarın daha iyi yerlere gelmek yine sizin elinizdedir. Sunulan imkânları en güzel şekilde değerlendirmeye çalışmalısınız. Tüm arkadaşlarıma gelecek hayatlarında başarılar diliyorum. Bu yazıyı aracılığı ile sizlerle buluşmama vesile olan Mezunlarla İletişim Koordinatörlüğüne teşekkürlerimi sunuyorum.

 

  ********

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin